Zece mii de întreprinderi ajută zece mii de sate ”Jinyun Enterprises călătorește mii de mile departe, recrutează și discută despre reducerea sărăciei

    Se întinde pe mii de kilometri, doar pentru a vă ajuta, în perioada 16-18 aprilie, Federația Jinyun pentru Industrie și Comerț, Resurse Umane și Biroul Ocuparea Forței de Muncă a condus Tianxi Holding Group, Zhejiang Jinbang Sports Equipment Co., Ltd., Xinyi Company Resurse Umane și alți 17 reprezentanți ai întreprinderilor din județul Sichuan Nanjiang din provincie au desfășurat activitatea „Zece mii de întreprinderi care ajută zece mii de sate”, care a îmbunătățit efectiv relația dintre sat și întreprinderi în perechi prin diferite moduri, cum ar fi intrarea în sat, schimburi și seminarii , trimiterea de locuri de muncă la târgurile de locuri de muncă și direcția de atenuare a sărăciei industriale și unirea mâinilor cu Benkang pentru a oferi asistență puternică pentru atenuarea țintă a sărăciei.

 „Mulțumesc” Zece mii de întreprinderi pentru că ai ajutat zece mii de sate ”,„ Compania Golden Stick ”și mulțumesc tuturor rudelor care au venit în județul Jinyun.

news390

    După ce întreprinderea satului s-a împerecheat, Compania Golden Stick a venit în satul nostru pentru a efectua potrivirea și recrutarea din ușă în ușă. Fiul meu Li Wei Nora mea, Gan Mengling, a plecat să lucreze la Jinbang Company în martie anul trecut. Șefii Companiei Jinbang sunt foarte amabili cu ei, precum rudele lor, și au o grijă deosebită de ei. ” La forum, Li Baoneng, secretar al satului Yanchansi, orașul Tianchi, a fost foarte entuziasmat: „Acum fiul meu Este asistentul inginer al companiei care este responsabil pentru cercetare și dezvoltare și are un potențial mare de dezvoltare atât în ​​afaceri, cât și în competențe. Salariul lunar poate ajunge la mai mult de 6.500 de yuani, ceea ce este foarte bun. "

    „Sunt Zhao Bin, secretarul satului Hongdou, orașul Tianchi. În 2018, am folosit cei 20.000 de yuani de fonduri asistate de Zhejiang Chenlong Sawing Machine Group, o întreprindere geamănă, la 110 gospodării sărace din sat și am cumpărat uree pentru fiecare gospodărie săracă de utilizat în industrie. Dezvoltarea, în 2019, fondul de asistență de 20.000 de yuani a cumpărat răsaduri de ardei pentru gospodăriile sărace, care este, de asemenea, utilizat pentru reducerea sărăciei industriale. Răsadurile sunt plantate și dezvoltarea este foarte bună "," We Xieyan Village folosește întreprinderea de înfrățire Zhejiang Qianjin HVAC Technology Company pentru a ajuta 40.000 de yuani de fonduri pentru a cumpăra răsaduri de pui pentru gospodăriile sărace, 20 pe gospodărie, utilizate pentru a dezvolta cele patru mici industrii "," Satul nostru Cizhu este asociat cu China Taotao Group. În 2018, le-am folosit fondurile de asistență pentru ca „Drumul cu noroi” să se întărească într-un drum de ciment, care este convenabil pentru călătorii oamenilor. ”„ Satul nostru Baishan folosește fonduri de asistență pentru întreprinderi pentru a dezvolta industria strugurilor ”,„ Satul nostru Fangling folosește a asociat fonduri de asistență pentru întreprinderi pentru a dezvolta și construi infrastructură de apă potabilă sigură în sat, a rezolvat problema apei potabile a mai mult de 20 de oameni săraci ”,„ satul nostru folosește fonduri de asistență corporativă pentru „banca etică” a satului și pentru lucrările de construire a petrecerilor, și continuu întărește construcția civilizației spirituale "...

739

    La simpozion, perechile de sate sărace și-au exprimat recunoștința față de întreprinderile din județul Jinyun pentru asistența lor adevărată și autentică și au explicat utilizarea fondurilor de asistență în 2018 și 2019 și utilizarea fondurilor de asistență în 2020. Au făcut un plan și au declarat că vor folosi fondurile de ajutor cu precizie, concentrându-se pe „două fără griji și trei garanții”, folosind banii de ultimă oră, favorizând gospodăriile sărace și persoanele cu dizabilități sărace și realizând deschiderea și transparența.

    De la noua rundă de cooperare de reducere a sărăciei între părțile de est și de vest ale Zhejiang și Sichuan, județul Jinyun a profitat de ocazia „zece mii de întreprinderi pentru a ajuta zece mii de sate” să mobilizeze forțele sociale pentru a participa activ și toate întreprinderile au răspuns activ, cu adevărate sentimente, poziții și fonduri pentru a participa la reducerea sărăciei În abordarea problemelor dure, după ce întreprinderile din sat sunt împerecheate, fiecare întreprindere oferă nu numai 20.000 de yuani de asistență satului în fiecare an, ci oferă și recrutare ușă în ușă, acordând prioritate angajării angajaților satului pereche în aceleași condiții.

    Platforma „Zece mii de întreprinderi ajută zece mii de sate” din departamentul de est și vest din Zhejiang și Sichuan este foarte bună. Aceasta a construit o platformă bună pentru recrutarea companiei noastre. În prezent, există 14 angajați Nanjiang care lucrează în compania noastră Jinbang. Sunt foarte dispuși să suporte greutăți. Mulți dintre ei au devenit coloana vertebrală a afacerii companiei sau manageri de nivel mediu, în special Xu Dongning din orașul Gaota. În doar un an în companie, el a trecut de la ucenic la maestru. a crescut de la 3200 de yuani la actualul 7260 de yuani. Foarte calificați, ne plac foarte mult astfel de angajați. ” Este a treia oară când reprezentantul Zhejiang Jinbang Sports Equipment Co., Ltd. Ma Yiqun vine în județul Nanjiang.

    "Grupul nostru Tianxi a împerecheat două sate din județul Nanjiang, unul este satul Ganshuping din orașul Xialiang, iar celălalt este satul Jianshan din orașul Yangba. Ambele sunt sate profund sărăcite. De la asociere, compania noastră are de cinci ori. Trimiterea oameni la Nanjiang pentru a desfășura activități de asistență, aceasta este a șasea oară. Prin platforma „Zece mii de întreprinderi care ajută zece mii de sate”, la sfârșitul anului 2018, compania noastră a recrutat 33 de angajați din Nanjiang simultan. Unul dintre ei a fost un angajat raționalizat. Linia de producție este alcătuită din angajați Nanjiang. Anul acesta câțiva angajați noi au fost aduși de angajați vechi.

news

    Împerecherea sat-întreprindere a jucat un rol important în reluarea producției și a muncii companiei noastre în timpul epidemiei ", Tianxi Holding Group Enterprise Deși reprezentantul Chu Lulin s-a aflat pentru prima dată în Nanjiang, a fost foarte amabilă ca și când s-ar fi întors acasă.

    Până în prezent, județul Jinyun a organizat 17 companii pentru a se împerechea cu 22 de sate din județul Nanjiang, iar orașul Lishui a organizat 5 companii direcționate de oraș pentru a se asocia cu 5 sate. Cele două locuri au împerecheat 27 de perechi de sate sărace sau sate profund sărăcite. Implementați politici, faceți eforturi precise, întăriți andocarea și consolidați relațiile de împerechere. Prin asistență industrială, asistență socială, asistență pentru ocuparea forței de muncă și alte eforturi multidisciplinare, cu ajutorul platformei „10.000 de întreprinderi ajută zece mii de sate”, vom găsi un punct de sprijin și ne vom concentra pe combaterea sărăciei. Arată, îmbogățește-te mai întâi și ajută-l pe bogat mai târziu, pune mâna pe Benkang.

    Această activitate „Zece mii de întreprinderi care ajută zece mii de sate” a intrat în orașul Tianchi, orașul Changchi, orașul Hongguang, orașul Yangba și alte orașe și sate succesiv și a fost primită cu căldură de către sate în perechi. În timp ce vizitați și interacționați, aprilie În dimineața zilei de 17, sub organizarea departamentelor de resurse umane și ocuparea forței de muncă sociale din cele două locuri, a avut loc evenimentul „Târgul special de recrutare pentru săptămâna recrutării întreprinderilor private și pentru cooperarea muncii în estul și vestul 2020” ținut în barajul din hol, cel mai aglomerat județ Nanjiang. Întreprinderile din județul Jinyun au adus peste 3.500 de locuri de muncă.

    "Întreprinderile din sat se împerechează ca o familie. Pentru a permite mai multor muncitori săraci să găsească un loc de muncă stabil în întreprinderile din județul Jinyun și să ofere servicii mai bune, am înființat Centrul de servicii pentru muncă din județul Nanjiang din Jinyun și Centrul de servicii pentru muncă în Nanjiang din județul Jinyun. Cele două județe au emis Politica de recompensare a lucrătorilor migranți din Zhejiang și mai multe avize cu privire la susținerea ocupării forței de muncă în întreprinderi pentru a promova stabilitatea ocupării forței de muncă. yuani. Cuplurile își aduc copiii la grajdul Jinyun Pentru cei care sunt angajați, compania asigură locuințe soțului și soției. Copiii pot merge la școala elementară, liceul etc. etc. în apropiere. O persoană poate fi angajată și o gospodărie poate fi ridicată. Acum, în timpul epidemiei, vom organiza și un loc de muncă prin tren. Toată lumea va merge la ușa mașinii și ieși de pe ușă. Este foarte convenabil să intri în fabrică. Toată lumea este binevenită să lucreze în Jinyun. ” La târgul de locuri de muncă, directorul Wu Jianping al Biroului Serviciului de Management al Ocupării din județul Jinyun a trimis o invitație sinceră tuturor solicitanților de locuri de muncă prezenți.

    Târgul de locuri de muncă era plin de persoane aflate în căutare de locuri de muncă. 36 de persoane au fost semnate pe loc, iar 253 de persoane și-au atins intențiile de căutare a unui loc de muncă. Apoi, Jinyun-Nanjiang va organiza din nou „Trenul de transfer de servicii est-vest” pentru a trimite angajați nou-recrutați direct Ocuparea forței de muncă în regiunile gemene de est. Pentru a face o treabă bună de articole de reducere a sărăciei privind ocuparea forței de muncă în est și vest, pe lângă desfășurarea de târguri de locuri de muncă în oraș și târguri de locuri de muncă pe scară largă, județele Jinyun-Nanjiang au înființat, de asemenea, în mod activ platforme pentru a publica informațiile de recrutare lunare din Lishui și întreprinderile Jinyun de pe site-ul media Nanjiang, postul de televiziune Nanjiang și județul Nanjiang. Ecranul electronic mare din Piața Guvernului este derulat și actualizat în timp real, ceea ce extinde canalele de informare a forței de muncă pentru cei săraci. Până în prezent, peste 4230 de lucrători migranți din Nanjiang au fost angajați stabil în provincia Zhejiang, inclusiv peste 140 în orașul Lishui și județul Jinyun, oferind un rol deplin rolului avantajos al cooperării de est și vest de reducere a sărăciei în reducerea sărăciei în muncă.


Ora postării: 28 noiembrie 2020